0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

ARAÇ DEĞER KAYBI

By: piasis

Araç değer kaybı, Aracın geçirmiş olduğu kazanın sonrasında gördüğü bakım ile onarım işleminin hemen ardından orijinal olan değerini yitirmesidir. Yapılan kaza, tramer kaydı verilerine geçmektedir. Ayrıca araç 2. el araç piyasasında değer kaybına uğramaktadır. Doğal olarak ortalama değerinden düşük fiyatla yeni bir alıcı bulunur.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları Nelerdir?

Motorlu taşıtlarında dahil olmuş olduğu bir kazadan sonra olası değer kaybınızı tahsil edebilmek amacıyla bazı araç değer kaybı talebi şartları bulunmaktadır. Araç değer kaybı davası olarak bilinen aşağıdaki madde halinde sıralanmış şartları karşılıyor olmanız gerekir:

 

 • Yaşanan kazada suçsuz taraf olmalısınız.
 • Yaşanan kazaya sebep olan iki araç bulunmalıdır. Yani kazanın, iki araç tarafından gerçekleşmiş olması gerekir.
 • Yaşanan kazayı, olaydan sonra tutanak altına alınmış olmalı.
 • 2 yıllık olan bir zaman aşımı vardır. Bu aşım şartı kaçırılmamalı ve 2 yıllık sürenin içerisinde talepte bulunulmalı.
 • Araç 125.000 km’nin üzerinde olmaması gerekmektedir.
 • Araç değer kaybı yaş sınırı10 yıl olacak şekilde belirlenmiştir. Aracınız 10 yaşından daha büyük olmaması gerekmektedir.
 • Karşı tarafın bir trafik sigortası bulunması gerekir; Kazaya sebep olan tarafın trafik sigortası yoksa eğer aracın değer kaybını kendi ödemek zorunda kalmaktadır.

Kazanılan Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını kasko öder mi?  Yaşanan kazada kusurlu bulunan taraf trafik sigortası, karşı tarafın araç değer kaybının bedelini karşılamak zorundadır. Bu sebeple araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı? Sorusunun cevabı evet olur. Kasko poliçesinde bunun gibi bir madde bulunuyorsa eğer kasko şirketi de aracın değer kaybını karşılayabilmektedir. Bunun gibi bir madde bulunmuyorsa eğer karşılamak zorunluluğu yoktur. Kusurlu tarafın aracıda değer kaybına uğramaktadır. Bundan kendi şahsi kasko şirketi sorumlu olur.

Araç Değer Kaybı Sorgulama

Geçirmiş olduğunuz kazanın ardından veya 2. El olan bir araç satın almayı istediğiniz durumda araç değer kaybının sorgulama işlemlerini farklı şekillerde yapabilmektesiniz. E-devlet üzerinden kendi üzerinizde olan aracınızın hasar kayıtlarını görebilirsiniz. Bundan farklı Tramer kayıtlarına da göz atabilmektesiniz. Aracın plakasıyla şasi numarasını kullanarak Sigorta Bilgi Merkezi’nin sağlamış olduğu hizmetle sorgulama yapabilmektesiniz. İlgili olan web sitesine ister üye olun veya olmayın 4 TL karşılığında aracı sorgulayabilmektesiniz. Detaylı bir şekilde sorgulamada bulunmak istiyorsanız eğer ikinci bir 4 TL daha ödemeniz gerekir. Detaylı bir sorgulamada hasar geçmişi, değişen parça, hasarı karşılayan şirket, poliçe, tutanakla yaralanma ve ölüm gibi detayların bilgilerine ulaşabilmektesiniz.

 

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aracınızın dahil olduğu kazada oluşmuş değer kaybının tazmin edilerek aracınızın 2. el araç piyasasında yaşayacağı değer kaybını minimuma indirebilmek amacıyla değer kaybı başvurusu yapılmalıdır. Kazada kusurlu taraf siz değilseniz, birtakım prosedürleri gerçekleştirip başvurunuzu tamamlamanız mümkündür.

 • Aracın değerini kaybettiğini kanıtlayabilen fotoğraflar öncelik verilen delillerdir. Aracın hasar görmüş parçalarını her bir açıdan göstermekte olan fotoğrafları toparlıyoruz.
 • Yaşanan kazanın ardından kaza ile hasar tespit tutanağının tutulmuş olması gerekmektedir. Tutanakta kazanın nasıl meydana gelmiş olduğu, hangi tarafın kusurlu olduğunun yazılması gerekir. Raporunuzu inceleyerek dosyanıza dahil ediyoruz.
 • Araç değer kaybı başvurusu yapmadan hemen önce ekspertiz raporunun alınması gerekir. Peki, taşıt değer kaybı ekspertiz raporu nasıl alınır?Kara araçları hususunda sigorta eksperliği ruhsatı bulunan sigorta eksperine başvurup aracın değer kaybı raporu yazdırılmalıdır.
 • Aracınızın onarımını veya tamiratını yaptırdıktan hemen sonra faturasını da almanız gerekmektedir. Fatura, aracınıza ne kadarlık bir masraf çıktığını ortaya çıkarmaktadır. Dosyanıza eklenmiş olan yegane gider belgesi faturanızdır.
 • Araç ruhsatınızı da dosyanıza dahil etmekteyiz.
 • Tramer kaydının kaza sonrasında aracınızda meydana gelmiş zararı devlet kayıtlarıyla birlikte ortaya koyar. Tramer kaydını da başvuru dosyanıza eklemekteyiz.

Değer Kaybı Reddi

Yaşanan kazada sizin de kusurunuz oluştuysa eğer aracınızın değer kaybı, sizin kusurunuz da dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Lakin bazı durumlar içerisinde kusurlu tarafın sigorta şirketi masrafları karşılamayı reddedebilmektedir. Bunun gibi bir durum söz gündeme gelirse, Sigorta Tahkim Komisyonu’na veya yetkili mahkemelere başvurularda bulunulmalıdır. Bu tür davalarda Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri yetki sahibidir. 2 senelik bir süre aşımının içerisinde söz konusu mahkemelere dava yolu açık olmaktadır. Kusurlu bulunan tarafın sigortası yoksa eğer doğrudan dava açılabilir. Aracınızın değer kaybını kişinin kendisinden de tazmin edebilmektesiniz.

 

Araç Değer Kaybı Dilekçe Örneği

Yukarıdaki anlatılmış olan belgeleri temin ettikten sonra dosyalamalıdır. Daha sonrasında usulüne uygun bir şekilde yazılmış dilekçeyle sigorta şirketine başvuru yapılmalıdır. Yazdığınız bu dilekçede; meydana gelmiş tüm olaylarla birlikte plaka, poliçe no, adres ve tarih gibi bilgilerin yazılması gerekmektedir. Sigorta şirketi, kanuni zorunluluk gereğiyle, dilekçenize 15 gün içerisinde bir cevap vermek zorundadır. İletişim formlarınıza bilgilerinizi bırakarak dilekçe örneğiyle değer kaybı hesaplaması talep edebilmektesiniz.

Araç Değer Kaybının Hesaplanması

Araç değer kaybının hesaplanması teknik birtakım detayların incelenmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaptırmanız için aracınızın daha önce hiç kaza yapmamış, onarım veya bir tadilat işlemi görmemiş olması gerekir.

Araç değer kaybı hesaplama;

 • aracınızın üretim yılı
 • aracınızın markayla modeli
 • aracınızın km’si
 • hasarınızın niteliği
 • aracınızın trafiğe çıkış tarihi
 • aracınızın pazar değeri

gibi parametreler kullanılmaktadır.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1