0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI

By: piasis

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazası sebebi ile hasar görmüş aracınızın piyasadaki değişim değerinin durumunu nitelemekte olan eğilimdir. Bu eğilim, hasar almış ve onarım görmekte olan aracınızın ikinci el piyasasındaki değer düşüşünü tabir etmektedir. Çünkü kazaya karışmış ardından hasar görmüş aracınız, çok iyi bir biçimde tamir edilip, yenilenmiş olsa da TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezinin) kayıtlarında yer almış olan kaza kaydı sebebiyle, piyasanın değişim değerinde düşüşler yaşanacaktır.

Araç değer kaybı, kazalı aracınızın (parçaları daha iyisi ya da orjinali ile değiştirilmiş olsa bile) yapılan kazadan önceki değerine kıyasla finansal kayıp yaşanması sebebi ile ortaya çıkmış tazminat türüdür. Buna göre, az kusuru bulunan taraf, fazla kusurlu olan tarafa ve/veya sigortacısına haksız fiilden vasıtasıyla esas zararın tazmini isteğini yöneltmektedir.

Özetle araç değer kaybının, kazaya karışmış bulunan aracınızın, yapılmış kazadan önceki ikinci el piyasa değeriyle kazadan sonraki ikinci el piyasa değerinin arasındaki düşüşün farkıdır.

Değer Kaybı Tazminatı Başvurusu

Değer Kaybını Talep Edebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

– Değer kaybı isteğinde bulunmuş araç sürücüsü %100 kusurlu olmaması gerekmektedir. Kazanın olmasında tümüyle kusurlu taraf değer kaybı tazminatı talebinde bulunamaz.

– Değer kaybı tazminatı kazanın tarihinden başlayarak, süreyi aşmadan 2 yılı içerisinde talep etmelidir. Değer kaybı tazminatı 2 yıllık zamanaşımı süresi ile öngörülmüştür. Bu sebeple hak kayıplarına uğramamak için kazanın tarihinden başlayarak 2 yıllık bir süreç geçmeden hemen önce tazminat için başvuruda bulunmalıdır.

– Onarımı yapılmış parçaların başka bir trafik kazasından sonra değiştirilmemiş ya da daha önceden onarımının yapılmamış olması gerekir. Aksi halde araç değer kaybı alınamaz.

– Aracın yaş ve km sınırı şayet başvuruda herhangi bir engel teşkil etmez. Daha öncelerinde her ne kadar 165.000 km üzeri araçlarda değer kaybı tazminatı talebi edilemese de bu sınırlamalar Mart 2020 den itibaren kaldırılmış bulunmaktadır.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1