0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

ARAÇ EKSPERTİZİ

By: piasis

2.el olan araçlarda ilk kullanıcıdan son kullanıcıya kadar araçta zamanla ortaya çıkabilecek çeşitli değişikliklerin uluslararası standartlara göre uygun, tarafsız ve bağımsız bir gözlemle tespitin yapıldığı işlemlerin tamamıdır.

ARAÇ EKSPERTİZİ NEDİR

2.el olan araçlarda ilk kullanıcıdan son kullanıcıya kadar araçta zamanla ortaya çıkabilecek çeşitli değişikliklerin uluslararası standartlara göre uygun, tarafsız ve bağımsız bir gözlemle tespitin yapıldığı işlemlerin tamamına verilen addır.

yapıldığı işlemlerin tamamına Araç Ekspertizi denmektedir.. Araç Ekspertiz işlemi aşağıda sıralanan maddelere göre yapılmaktadır.

 

Neden Ekspertiz Yapılmalıdır?

Araçların sahipleri kendi bilgilerine ve kazandıkları tecrübelerine, ilaveten de satıcının kendi beyanına dayanarak aldığı araçlarda sonradan ortaya çıkabilen masraflarla mağdur olmakta. Özellikle kaporta ve boyada tespit edilmiş hasarlar aracın değerinde maddi kayıplara yol açmkatadır. Bu mağduriyetin yaşanmaması adına Araç Ekspertiz servisleri tümüyle tarafsız ve bağımsız, uzman kişilerden oluşmaktadır. Uluslararası kalite ölçütlerinde 2. el araçların piyasasına hizmet verebilmek amacıyla kurulmuştur. Almayı istediğiniz aracın sizi yarı yolda bırakıp mağdur etmemesi maksadıyla, onu sizin için test edip ardından detaylıca inceleyecek uzmanlara danışın, güveniniz tam, içiniz rahat olsun.

Yanal Kayma Testi

Araç seyir halindeyken, güvenli bir yolculuk gerçekleştirebilmek için en önemli faktörlerden biri arka ve ön dingillerdeki toe açılarının ölçütlere uygun olmasıdır. Bu uygunluğun ölçülebilmesi adına yapılmakta olan teste yanal kayma testi denmektedir. Ölçülendirme yardımıyla aracın tekerleklerinin yol üzerindeki hareketlerinin dengede olup olmadığının tespiti yapılır.

Fren Testi

Fren testinin araçların farklı hızlarda ve her türlü zorlu yol koşullarında güvenli bir biçimde frenleme gerçekleştirebilip gerçekleştirilemediğinin tespitin anlaşılabilmesi için yapılan ölçümdür. Frenleme performansını değerlendirebilmek için yapılan bu testler; farklı sıcaklık, farklı yük, farklı hız,

farklı pedal kuvveti/fren basınç uygulanarak ataletli dinamometrenin üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon testiyle birlikte aracın amortisörlerinin sağlamlık kontrolü süspansiyon denge kontrolü gürültü sorgulaması aynı zamanda maksimum yer değiştirme kontrolleri yapılmaktadır. Bu ölçülendirmelerin yardımıyla aracın, sağlam yol tutuşuna sahip olup olmadığı test edilmektedir.

Araç İç Kontrolleri

Aracınızla birlikte güvenli yolculuklar yapabilmenizi sağlamakta olan araç içi kontrollerini kapsamaktadır.

Kontrol Noktalarımız: Gösterge Paneli Kontrolü ve Hasar Kontrolleri / Farların ve İç Lambaların Aydınlatma Kontrolleri / Silecek Sistemi Kontrolü / Klima Sistemi Kontrolü / Yer Döşemeleri – Kapı Döşemeleri / Koltukların Kontrolü / Camların Çatlak Kontrolü / Aynaların Fonksiyon Kontrolü.

Aydınlatma Kontrolleri

Aracınızla birlikte güvenli sürüşler sağlamakta olan iç aydınlatmaların ve dış aydınlatmaların kontrolleri yapılmaktadır.

Kaporta Boya Testi

Aracınızın boya mikron kalınlıkları ölçümü yapılarak orijinal kaportasında ve boyasında meydana gelmiş olan hasarların fabrika değeri arasında oluşmuş farklılıkların ölçüm amacıyla yapılan testtir.

Kontrol Noktalarımız: Orijinal – Değişen – Düzeltilmiş Ve Boyanan Parça Tespitleri / Bagaj Havuz Sacı Kontrolleri / Kaporta Aksamı Kontrolleri / Karoser Kontrolleri / Farların Hasar ve İşlem Kontrolü / Şase Ve Travers Kontrolleri / Sağ Podye – Sol Podye Kontrolleri / Torpido Kontrolü. / Ön Panel – Arka Panel Kontrolleri / Aynaların Hasar Kontrolü.

Lastik ve Jant Kontrolleri

Yol konforunuzdan sürüş güvenliğinize kadar etkilemekte olan, yola teması bulunan tek parça olma özelliğine sahip Lastikler ve jantların genel durumları değerlendirilir.

Diagnostic Testi

Aracın üzerinde olan elektrik ve elektronik donanımlarının çalışması sırasında meydana gelmiş arızalanmaların, arıza tespit cihazlarıyla ölçülerek test edilmesidir.

Dyno Testi

Aracın tekerleklerine aktarılmış olan beygir ve tork değerlerini ölçülendirilebilmesi adına yapılan teste dyno testi denmektedir. Motorun hangi devirde ve ne kadar güç ürettiği, bu gücün diferansiyel, şanzıman ve aks (aktarma organlarına iletirken ne kadar güç kaybına sebebiyet verdiğini grafik halinde ölçülendiren testtir. Böylelikle takometre ve hız oranlarındaki hataların belirlenebilmesinde büyük katkı sağlamaktadır.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1