0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

Kaza Tespit Tutanağı

Maddi hasarlı trafik kazalarında, olayı ve durumu kayıt altına alabilmek, polise ve aracı sigorta şirketine gerek kalamadan hasarlı kazaya karışan kişilerin kendi aralarında düzenlediği yazılı tutanaktır. 01.04.2008 yılında yürürlüğe giren Kaza Tespit Tutanağı sayesinde kaza esnasında trafikte yaşanan bekleme, yolun uzun süre kapalı kalması gibi durumlar en aza indirgenmiş olup aynı zamanda zaman kaybını da önlemiştir.
Maddi olarak hasar meydana gelen kazalarda, oluşan durumun ve hasarın kayıt altına alınması için kazaya karışan her iki tarafında ortak bir kaza tespit tutanağı hazırlaması gerekmektedir. Özellikle aracı sigorta kurumları için çok önemli olan kaza tespit tutanağı hasarlı kazaya dahil olan her iki tarafın da yazılı beyanından oluşur.
Kaza tespit tutanağının hazırlanması esnasında her iki taraftan da istenen bilgiler iki kopya olarak eksiksiz ve tam olarak, ayrı ayrı doldurulmalı ve hasarlı kazaya karışan her iki tarafında imzası bulunmalı. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak yaşanan hasarlı kazanın fotoğrafları da kaza tespit tutanağına eklenebilir.

Kaza Tespit Tutanağı Sistemi Nasıl Çalışır?

Yaşanan hasarlı kaza sonrası kazanın yaşanmasına sebep olan kişilerin doldurduğu Kaza Tespit Tutanakları, aracı kurum olan sigorta şirketlerinin ilgili bölümüne ulaştırılır. Sigorta şirketleri tarafına ulaşan kaza tespit tutanağından en geç bir iş günü sonuna kadar tutanağı ve varsa ekini e-posta aracılığı ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ne yani Tramer’ e iletir.
Kaza tespit tutanağının Tramer sistemine işlenmesinden sonra üç (3) iş günü içerisinde aracı sigorta şirketleri hasarlı kazaya sebep olan kişiler için kusur değerlendirmesi yapar. Kusur oranları kazaya karışan her araç için %0, %50 ve %100 şeklinde değerlendirilir. Eğer şirketler arasında karşılıklı anlaşmaya varılır ise dosya karara bağlanır. Bu noktada anlaşmaya varma şartı, aracı sigorta şirketlerinin hasarlı kazaya sebep olan kişiler hakkında aynı kusur oranında değerlendirmede bulunmasıdır.
Kaza tespit tutanağının ve varsa ekte bulunan fotoğrafların sonucunda, kazaya sebep olan sigortalı taraflara elektronik ortamda bilgilendirme yapılır. Kazaya karışan sigortalılar hata, kusur oranları hakkındaki bilgiye Tramer resmi sitesi olan www.tramer.org.tr adresinden ulaşabilirler. Sigortalı taraflar, kusur oranları kendilerine bildirildikten sonra beş (5) gün içinde itiraz edebilir, beş (5) geçen sürelerde ise özel hukuk yollarına başvurarak itiraz edebilirler. Hasarlı kazaya karışan sigortalılar, aynı aracı sigorta kurumu ile çalışıyorlar ise online işlemler ile kusur oranına, karara itiraz edebilir, değerlendirmenin bir komisyon tarafından göz önünde bulundurulmasını isteyebilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nereden Alınır?

Araçlar için yaptırılan zorunlu trafik sigortası ile bir adet trafik kaza tespit tutanağı ve sigorta poliçesi adrese gönderilir. Ayrıca herhangi bir hasarlı kaza gerçekleşmesi durumunda kaza tespit tutanağı kırtasiyelerden de temin edilebilir.

Kaza Tespit Tutanağında İstenen Belgeler Nelerdir?

Hasarlı kazaya karışan tarafların, aracı kuruma ve sigorta şirketine kaza tespit tutanağında istenen belgelerle başvurmaları gerekmektedir.

  • Poliçe fotokopisi,
  • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
  • Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar ve ekler,
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Maddi hasarlı trafik kazalarında kaza yapan taraflar, kazanın gerçekleşme şeklini, sürücü görüş bölümünde anlatarak kaza tespit tutanağını imzalarlar.
Eksik ve yanlış imzalı kaza tespit tutanakları geçersiz olarak kabul edilir.
Birden fazla motor taşıtın sebep olduğu hasarlı trafik kazalarında kazaya sebep olan tüm tarafların kaza tespit tutanağını imzalamaları gerekmektedir. Tutanağın fotokopisi taraflar tarafından alınabilir ancak aracı kuruma bildirilen tutanaklarda ıslak imza zorunluluğu vardır.
Tutanaklara ek olarak kaza yapan taşıtların fotoğrafları çekilebilir ve kaza tespir tutanağına eklenebilir.
Kaza tespit tutanağının üst bölümünde yer alan tarih, saat ve adres bilgileri doldurulmalıdır.
Sürücü, araç bilgileri, trafik sigortası poliçe bilgileri alanlarında yer alan sürücüye ait kimlik bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası bilgileri kazaya karışan her araç ve sürücü için eksiksiz oldurulmalıdır.
Kaza tespit tutanağında yer alan kusurlar bölümünde bulunan maddelerden en az biri ya da birkaçı işaretlenmelidir.
Kazaya neden olan taşıtlar arasında yurtdışından gelen bir taşır var ise kaza tespit tutanağında bulunan ‘’Araç Yeşil Kart Belgesine’’ sahipse bölümünde yer alan bilgiler doldurulmalıdır.

Bizi Arayın

(0216) 232 20 32
(0501) 280 05 97

Email Adresi

info@piasis.com

ik@piasis.com

Lokasyon

Velibaba Mahallesi. Ankara Cad. Mukadder Sokak No:6 Berke Plaza 34896 Pendik/İstanbul

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1