0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

Trafik Sigorta Rücu Şartları

Sigortada rücu hakkı araç sahiplerinin çok büyük bir kısmının bilmediği, kimi zaman uzun yıllar boyunca araç sahibi olmasına rağmen hiç duymadığı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Aslında rücu hakkı mümkün olduğunca bilinmesi ve detaylarına hakim olunması gereken bir konu. Ancak hukuki bir konu olduğu için oldukça karışık ve anlaşılması güç yanları da bulunuyor. Basit şekilde özetlendiğinde rücu hakkının sigorta şirketlerinin yükümlülüklerinden vazgeçme talebiyle dava açma hakkı olduğunu belirtebiliriz. Peki nedir rücu hakkı ve nasıl geçerli olur?
Rücu kelimesinin sözlük karşılığı “sözünü geri alma, sözünden dönme, cayma hakkı”dır. Rücu hakkının anlaşılmasını kolaylaştırmak için cayma hakkı olarak düşünülebilir. Sigorta şirketleri bu cayma hakkını kullanabilmek için mutlaka dava açmak zorundadır. Ancak dava açma sürecinin başlayabilmesi ve rücu hakkının kullanılabilmesi için sigorta şirketinin öncelikle hasar tazminatını ödemesi gerekiyor. Sigorta ettirenin sigortacıya rücu hakkı, iki sebeple doğuyor; Halefiyet ya da temlik esaslı olarak. Temlik kelimesi hukuki terim olarak bir hakkın başka bir kimseye geçirilmesi anlamına geliyor. Halef ise yerine geçen anlamı taşıyor. Sigorta şirketi sizin yerinize geçerek halefiyet kazanmış oluyor.

Rücu Davasının Şartları

Sigorta şirketlerinin rücu hakları iki ana temelde ayrılır. Sigorta rücu hakkını sizin adınıza karşı taraf için kullanabileceği gibi, rücu hakkını size karşı da kullanabilir. Sizin adınıza karşı tarafa kullanması durumunda dava masraflarını da sigorta şirketi üstleniyor. Sadece kaza sigortalarında değil, farklı sigorta türlerinde de şirketlerin rücu hakkı bulunuyor ve üçüncü taraflar için kullanılan bu hak zaman zaman sigorta yaptıranın lehine sonuçlanabiliyor. Ancak, sigorta şirketi rücu hakkını sigortayı yaptıran kişiye karşı da kullanabiliyor. Ancak bu hakkı kullanabilmesi için öncelikle kaza durumunda size ya da 3. tarafa ödemekle yükümlü olduğu hasar tazminatını ödemesi, ardından ise bu yükümlülükten caymak için dava açarak rücu hakkını kullanmayı talep etmesi gerekiyor.
Rücu hakkının kullanımı keskin çizgilerle belirlenmiş değil. Daha çok her şirketin sözleşmesinde yer alan rücu hakkı maddeleri süreçte etkili oluyor. Bu nedenle sözleşme maddelerinin detaylı olarak incelenmesi hayati önem taşıyor. Sigorta şirketlerinin tazminatı rücu etmesi sadece sigorta yaptıranı değil, yakınlarını da ilgilendiriyor. Rücu hakkı için bazı kaza türlerinde mirasçılara da dava açılabiliyor. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile sigortacının rücu hakkını kullanımında sigortalı lehine önemli düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler ile hem sürücüler ancak ağır kusurlu hallerde tazminat ödemeye yükümlülüğü ile karşılaşıyor.

Sürücü Kusuru Rücu Nedeni

2016 yılında getirilen yeni uygulama ile kasko rücu davası kapsamında, sürücünün trafik kuralları ağır kusurlu olarak ihlal etmesi gerekiyor. Aksi takdirde sürücüden kaynaklanan hafif kusurlar, sigorta şirketlerinin sürücüye ödedikleri tazminatı geri almak için cayma hakkını kullanabilmesini engelliyor. Sürücünün ağır kusurlu olduğu bir kazaya örnek verirsek; Sürücü kırmızı ışıkta hızla geçer ve hatalı hareketi üzerine başka bir araca çarparak maddi hasar yaratırsa ya da karşıdan karşıya geçen bir yayaya çarpıp ölümüne neden olursa sigorta şirketi karşı tarafın maddi tazminatını veya vefat tazminatını mutlaka ödüyor. Ancak daha sonra sigorta şirketinin açtığı rücu davası ile ödenen tazminat sigortalıdan tazmin edilebiliyor. Aynı şekilde sigorta şirketi kusurlu sürücünün kendisine tazminat ödemesini yaptıktan sonra rücu davası açabiliyor.
Sigortacının rücu hakkını kullanabilmesi için ağır kusur ilkesi bağlayıcılık taşıyor. Örneğin ehliyetsiz araç kullanan bir sürücü eğer kazada kusurlu değilse sigorta şirketi rücu hakkını kullanamayabiliyor. Sigorta şirketinin rücu hakkı zaman aşımı 10 yıl ile sınırlandırılmış durumda. Yani 10 yıl boyunca rücu etme hakkı bulunuyor. Sigortacının rücu davası açması halinde ise mutlaka bir avukattan destek almakta fayda var ama sigortalının talep etmesi halinde sigorta rücu davası cevap dilekçesi örneklerine İnternet üzerinden ulaşılabiliyor.

Bizi Arayın

(0216) 232 20 32
(0501) 280 05 97

Email Adresi

info@piasis.com

ik@piasis.com

Lokasyon

Velibaba Mahallesi. Ankara Cad. Mukadder Sokak No:6 Berke Plaza 34896 Pendik/İstanbul

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1