0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

HASAR KAYDI ve PERT KAYDI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

By: piasis

Alıcılar ikinci el bir araç satın alırken, en çok dikkat edilmesi gerekmekte olan konuların başında, aracın üzerinde herhangi bir hasar kaydının bulunup bulunmadığı gelmektedir. İkinci el araç satın alım işlemlerinde hasar kaydıyla pert kaydının sorgulamalarını inceleyip, araştırdıktan sonra başlamak gerekmektedir.

Hasar kaydı nedir?

Hasar kaydı; ikinci el aracın kullanılmış olduğu dönemin içerisinde kaza sonraları küçük çaplı tamirlerin, değişmiş parçaları ve boya gibi işlemlerini içermektedir. Bu bilgiler doğrultusunda, devlete bağlı, özetle Tramer denilmekte olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sisteminde kayıt altına tutulmaktadır. Hasar kayıtları ve aracın küçük tamir işlemlerinin yanı sıra büyük kapsamlı tamir, bakım ve aynı zamanda servis işlemlerini de kapsamakta olabilir. Hasar kaydı tutulmuş araçların trafiğe çıkmasında, satın alınmasında veya satılmasında hiçbir sorun bulunmamaktır. Alıcılar, sigorta firmaları aracılığıyla hasar kaydı bulmakta olan araçların kasko poliçelerini kolayca yaptırabilmektedirler. Araçların kontrolleri yaptırıldıktan sonra güven ile kullanabilir.

 

Pert kaydı nedir?

Herhangi bir trafik kazası sırasında ağır hasar almış ve kullanılamaz hale gelmiş olan araçlarda, ağır hasarlı veya pert araç olarak nitelendirilir. Pert kaydıysa kasko sigortasına göre aracın yaptığı kazanın sonucunda, araç değerinin %70’i ve üzerinde bir maddi kayba uğraması durumunda gündeme gelmektedir. Demek o ki aracın ‘pert araç’ olarak değerlendirilebilmesi için kaza sırasında ağır bir hasar alması, maddi değerini kaybetmesi ya da artık kullanılabilme işlevini yitirmesi gerekmektedir. Ağır hasarlı olan araçlar trafikten çekilir ve ardından bu durum araç plakasına işlenir. “Trafikten çekilmiştir.” Kaşeli bir belge alınarak yapılmış bu işleme pert kaydı denilmektedir. Ekspertiz raporları ile pert olduğu belirlenmiş olan kaskolu araçlar için sigorta şirketleri, hasar görmüş aracın rayiç değerine göre sigortalıya ödeme yapmaktadır.

 

Hasar kaydı ile pert kaydı farkları nelerdir?

“Hasar kaydı ile pert kaydı aynı mıdır?” sorusu ikinci el araç arayışına girmiş kişilerin zihnini sıkça meşgul etmektedir. Hasar kaydıyla pert kaydı aynı şeyler değildir. İki kaydın arasındaki en esas fark; hasar kaydında araçların tamir masrafları araç değerinin %70’inin altında kalması, ağır hasarlı, pert araçlarda ise %70’in üzerine çıkmasıdır. Her iki kaydın türünde de raporlar, kazanın tutanakları ve bilgileri Tramer sisteminde kayıt altına tutulmaktadır. Pert kaydı bulunan araçların hasar kaydı olan araçlardan en büyük farkı, onarılmış aracın trafiğe çıktıktan sonraki zaman dilimde hem ekonomik açıdan hem de can güvenliğinin bakımından kullanıma pek uygun olmamasıdır. Aynı zamanda hasar kaydı bulunan araçlara sigorta şirketleri tarafından sağlanan kasko poliçesi yapılırken, pert kaydı olan araçlaraysa kasko poliçesi sigorta şirketleri tarafından sınırlanabilir. Ağır hasarlı olan araçların trafikten çekilmesi daha iyidir.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1