0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

TİCARİ KAZANÇ KAYBI NEDİR

Hasar gören aracın onarım süresince kullanılamaması ya da işletilememesi sebebiyle ortaya çıkan zarar, ticari araçlarda (taksi, otobüs, servis, minibüs ve diğer ticari araçlar) kazanç kaybı tazminatının konusunu oluşturmaktadır.
Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.
Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

Trafik Kazası Kusur Delil Tespiti Nedir?

Kusur delil tespit işlemi; kazaya dâhil olan taraflar hakkında tutulan kaza tespit tutanağının incelenmesinin ardından, hangi tarafın daha büyük kusura sahip olduğunu kanıtlamak amacıyla yapılmaktadır. Kaza esnasında kişiler ya da kolluk kuvvetleri tarafından tutulan kaza tespit tutanağı, kaza anıyla alakalı diğer bilgilerle birlikte sigorta şirketine teslim edilmektedir. Sigorta şirketinin yapacağı araştırma ve incelemeler sonucunda, kusur oranı net şekilde belirlenmiş olacaktır. Sigorta şirketi ya da Tramer tarafından belirlenen kusur oranlarına itiraz edildiği zaman, kusur oranı delil tespiti yapılması amacıyla dava açılması gerekir.

Bizimle iletişime geçin

Hızlı İletişim

TİCARİ KAZANÇ KAYBI NASIL ALINIR ?

Hasar tazminatı tutarının belirlenmesi ve/veya aracın gerektiği gibi onarımının yapılıp yapılmadığını denetlemek için bağımsız eksper tayin etme hakkınız bulunmaktadır.

Kanunen bağımsız eksper tarafından belirlenecek olan piyasa koşullarına göre gerçek hasar tazminatı tutarını sigortadan talep etme hakkınız bulunmaktadır. Sigorta şirketinden hasar tazminatını tahsil etmeniz, aracı onun istediği serviste ve istediği koşullarda yaptırmak zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilerseniz aracınızın onarımını yapmayabilir, hasarlı haliyle satabilirsiniz.

TİCARİ KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI DAVASI NASIL AÇILIR?

Yaşadığınız trafik kazası sonrasında ticari aracınızda kazanç kaybı yaşıyorsanız ve kusur karşı taraftaysa bu durumda önünüzde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki kazayı yapan karşı taraf ile sulh yoluna giderek uzlaşmaktır. Dava sürecinin son derece uzun olması nedeni ile genelde taraflar karşılıklı olarak anlaşmayı tercih etmektedir. Ancak böyle bir uzlaşma ortamının bulunmaması durumunda dava açılması gerekir.

Davayı açarken kaza tespit tutanakları, aracın hasarını gösteren rapor ve aracın servisten çıkarak tekrar kullanıma girene kadar arada geçen sürenin belirtilmesi gerekir. Yine aracın bu süre zarfında kullanılamamasına bağlı olarak oluşan ticari kazanç kaybı da bilirkişi raporu ile kesin olarak belirlenmeli ve mahkemeye ibraz edilmelidir. Ödenecek olan tazminatta tarafların kusur oranları önemli bir belirleyen olup kusur tarafı yüksek olan kişi bundan olumsuz etkilenmektedir.

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1