0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA SATICININ AYIP NEDENİYLE SORUMLULUĞU NEDİR?

By: piasis

İkinci el araçların satışlarındaki bu artış, Araçlarda ortaya çıkmakta olan sorunlar sebebi ile satıcının da sorumluluklarını belirlememizin önemini karşımıza çıkarmıştır.

İkinci El Araç Satışlarında Ayıp

Zamanımız da eskiye göre ikinci el araçların alım satım işlemleri oldukça artmış bulunmaktadır. Bununla birlikte ayıplı araç kavramıyla karşılaşan insanların sayısına oranla beraber yaşanan mağduriyetler de artmıştır.

TBK 219’a göre satıcının kusuru bulunmamasına rağmen; ikinci el araç satıcısının, alıcıya karşı satılan araçta bildirmiş olduğu niteliklerin mevcut bulunmamasından, ikinci el aracın nitelik ya da niteliğini etkilemekte olan niceliğine aykırı olarak, kullanım amacı bakımından değerini ya da alıcının ondan beklemiş olduğu faydaları ortadan kaldıran ya da önemli oranda azaltmış maddi, ekonomik ve hukuki ayıplardan sorumlu bulunmaktadır. Satıcının ifa yükümlülükleri arasında satılmış ikinci el aracın ayıpsız olması ve ayıpsız olarak teslim edilmesi yer alır. Bu konudaysa satıcı ikinci el araçtaki ayıplara kendisi sebebiyet vermemiş olsa bile sorumlu olmaktadır. Ayrıca satıcı, ikinci el aracı ayıplı ifada bulunmuşsa eğer, alıcıya karşın üstlenmiş olduğu borcu gereğince ifa etmeme sebebiyle yine sorumludur. Bu durum Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nin 2016/4472 E. ve 2018/6303 K. sayılı kararına göre, “ Satışa konu araç hukuki ayıplıdır. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.” Biçiminde belirtilmiştir.

Lakin TBK 222/1’e göre araç satışı gerçekleştirilmeden hemen önce alıcının fark ederek kabul ettiği ya da satıcının alıcıya bildirmiş olduğu durumlarda satıcının ayıp sorumluluğundan bahsedilmemektedir. Söz konusu olan ayıbın alıcı tarafından bilindiğini göstermemekte. Satıcı, satmış olduğu ikinci el aracın ayıplarının varlığını alıcıya bildirmiş olduğunu ya da alıcının ikinci el araçtaki ayıpları bildiğini iddia- etmekteyse iddiasını ispatlamak ile mükellef olur. Dolayısı ile herhangi bir şartı olmamasına rağmen yazılı delilin altına almasında ispat kolaylığı açısından fayda bulunur.

Alıcının, ikinci el araç satın almadan hemen önce araç hakkında hiçbir kaydı inceleme ve ekspertiz incelemesi yaptırma yükümlülüğü bulunmaz. Günümüzde birçok kişinin tarafından özelliklede ekspertiz incelemesinin yoluna oldukça sık başvurulur.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1