0216 232 20 19 0542 535 01 58 | Yardım | İletişim | S.s.s

SİGORTA HASAR ÖDEMESİ

By: piasis

Trafikteyken yaşanmış olan kazalarda, hasarların hızlı ve de eksiksiz bir biçimde tazmin edilmesi amacıyla zorunlu trafik sigortası ve kaskosu yaptırılmış olması gerekmektedir. Özelliklede karşı taraf ve 3. kişilerin hasarlarının karşılanmasını sağlayan zorunlu olan trafik sigortası, kaza durumunda büyük önem arz etmektedir. Hasar sürecinin yönetimi sayesinde, sigortalı kişilerin hasar ihbarında bulunmaları ve karşı tarafın kayıplarını telafi edebilmesi daha kolay bir hal alır. Sürücülerin mağduriyetinin giderilebilmesi amacıyla alanında uzman olmuş profesyoneller ve bilirkişiler, bu süreci planlar ardından doğru adımların atılabilmesini sağlarlar.

Hasar Süreci Nedir?

Hasar süreci, trafikte yapılan kazanın anından başlayarak kaza ihbarı, hasar tespiti, araç onarımı ardından ödemelerin yapılması gibi işlemleri içermekte olan sürece denmektedir. Farklı trafik sigortası türleri kapsamına girmiş olan ölüm veya sakatlıkla sonuçlanmış olan trafik kazaları, sigorta hasarları ve hırsızlık olayları gibi hasarlar bu süreç içerisinde değerlendirilmektedir. Hasar sürecinde kazanın doğru bir şekilde belgelenmesi, araçların tam olarak onarılması, sürücülere teslim edilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amaçlanmıştır.

Trafik Hasarı Anında Yapılması Gerekenler

Trafikte yaşanmış olan tek veya çift taraflı bir kazada öncelikle yapılması gerekmekte olan hayati kontrollerdir. Varsa yaralanan kişiler tespit edilmesi ve sağlık kuruluşları ile hemen iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Sürücülerin, yaşadığı hasar anında hayati kontrolleri yaptıktan sonra, sigorta şirketleriyle iletişime geçmesi gerekmektedir. Her sigorta şirketinin 24 saat boyunca aktif olarak görev yapan asistan hizmetleri bulunmaktadır. Telefon yardımıyla sigorta şirketinin yardım hattını arayarak iletişim kurulur. Sürecin doğru ilerleyebilmesi amacıyla sürücülerin ihbar anında bazı bilgileri iletmesi gerekmektedir. İletilmesi gereken bilgiler şu şekildedir:

  • Poliçe no,
  • Sigortalının ad, soyad, varsa unvan ve T.C. kimlik no,
  • Hasar saat ve tarih,
  • Hasarın olduğu yer,
  • Hasarın sebebi,
  • Hasar için tutanak şekli,
  • Tahmini hasar tutarı,
  • Aracın hasar durumu,
  • Ekspertiz yapılacak olan servisin adres ve telefon numara bilgileri.

Trafik kazasının sigortaya bildirim süresi 5 iş günü kadardır. Bu süre içerisinde yapılan kazanın sigorta şirketine bildirilmediği durumda, sigortalılar hak kaybı yaşayabilmektedir. İhbar sırasında, önce hasarın sebebini ve tahmini hasar miktarının doğru bir biçimde aktarılabilmesi ve gerekli olan belgelerin sigorta şirketine ulaştırılma süreci kolaylaştırmaktadır. Bu belgelerin ulaştırılmasının ardından sigorta şirketi tarafından hasar dosyası açılır. Kazayla ilgili tüm bu işlemler dosya üzerinden yapılacağı için, sigortalıların dosya numaralarını kaybetmemesi gerekmektedir.

Yapılan ihbarın ardından kaza tespit tutanağının doldurulması gerekmektedir. Muhtemel kazalara karşın tüm sürücülerin aracında bulundurması gerekmekte olan bu tutanakta; kazanın saat ve tarihi, sürücünün kimlik bilgileri, araç ruhsat ile poliçe bilgileri yer almaktadır. Hasara ait çekilmiş fotoğraflar da bu tutanağa eklenmektedir.

Zaman kaybı ve trafiğin sıkışmasını önlemeye yarayan kaza tespit tutanağı, sürücülerin tarafından ortak bir biçimde hazırlanıp, imzalanmaktadır. Özelliklede çift taraflı kazalar, hasar tespitinin yapılabilmesi amacıyla araçların kazadan sonrasında konumlarının bir taslak biçiminde tutanağa çizilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri tarafından bu tutanak TRAMER sistemine yüklenir ardından sürücülerin kusur oranları belirlenir.

Sigorta şirketinin sorumluluk almasından sonra, araç anlaşmalı olan bir yetkili servise götürülebilmektedir. Servis, sigorta şirketinden eksper talep ederek hasarının boyutunu ve şirket tarafından ödenmesi gerekmekte olan miktarı belirlemeyi sağlar. Bu noktada, sigorta şirketinin hasarı karşılaması için günü geçmemiş olması gereken poliçeye ait primlerin düzenli bir şekilde ödenmiş olması, sürecin hızlı ilerleyebilmesi açısından önem arz etmektedir.

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri

Kazaya sebep olmuş olan sürücü, karşı tarafın hasarını karşılamaktan sorumludur. Zorunlu olarak her sürücü tarafından yaptırılması gerekmekte olan trafik sigortasını, kazalar meydana geldiğinde karşı tarafın maruz kalmış olduğu hasarı karşılamakla yükümlüdür. Oluşan hasarın ödemeleri, sigortalı kişilerin sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Lakin zorunlu olan trafik sigortası, sigortalının aracında meydana gelmiş olan hasarları karşılamamaktadır. Bu anlamda sigortalıyı değil, 3. kişilerin maddi aynı zamanda bedeni aldığı hasarlarında tazmin eden zorunlu bir trafik sigortası, kusur oranına göre mağdurun ödeme alabilmesini sağlamaktadır.

İlgili yayın

Bize WhatsApp'tan ulaşın
1